Sıkça Sorulan Sorular

Odaya Kayıt Olmak Zorunda Mıyız, Olmazsak Ne Olur?
Optisyenlik Hakkında Kanun gereği optisyenlik mesleğini icra eden Optisyen/Gözlükçü ünvanına sahip Mesul Müdürlerin ve Personel Çalışma Belgesiyle çalışan ikinci Optisyen/Gözlükçüler odaya kayıt olmak zorundadır. Son gün 29.11.2019 tarihine kadar kayıt olmayan mesul müdürlerin “ Optisyenlik Müessesesi Ruhsatnamesi” ve ikinci Optisyen / Gözlükçü için var olan “ Personel Çalışma Belgesi” , il sağlık müdürlükleri tarafından iptal olup, SGK sözleşmeleri fesih edilir ve hiçbir şekilde mesleklerini icra edemez duruma gelirler.
Biz Şirketiz Sanayi Ticaret Odasına Kaydımız Var, Yine De Kayıt Yaptırmak Zorunda Mıyız?
Evet. Kanun gereği limitet ve anonim şirketler hem ticaret sanayi odasına hem Optisyen-Gözlükçüler Odasına kayıt yaptırmak zorundalar.
Biz Şahıs Firmasıyız, Muhtelif Esnaflar Odasına Kayıtlıyız, Yine De Kayıt Yaptırmak Zorunda Mıyız?
Evet. Şahıs firmaları şayet mesul müdür ve firma sahibi aynı kişi ise yalnız Optisyen-Gözlükçüler Odasına kayıt yaptırabilir. Firma sahibi mesul müdür ile çalışıyorsa, hem Optisyen-Gözlükçüler Odasına hem muhtelif esnaflar odasına kayıt olmak zorundalar.
Odaya Kimler Üye Olabilir?
Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Kanun gereği mesleğini icra eden optisyen/gözlükçü ünvanına sahip mesul müdürler ve aynı ünvana sahip personel çalışma belgesi bulunanlar odaya üye olur. Mesul müdür ile çalışan müessese sahipleri üye olamaz, odaya yalnız çalıştırdığı Optisyen/ Gözlükçü ünvanına sahip mesul müdür ve personel çalışma belgesine sahip olanlar üye olur.
Bir İşyerinde Çalışma Ruhsatıyla Çalışan İkinci Mesul Müdürler De Üye Olmak Zorunda Mı?
Evet. Çalışan tüm Optisyen/ Gözlükçü ünvanına sahip mesul müdür ve personel çalışma belgesine sahip olan kişiler odaya üye olmak zorundalar.
Birkaç Şubesi Olan Firmalar Da Her Şubedeki Mesul Müdür Üye Olmak Zorunda Mı?
Evet. İster şirket ister şahıs firması olsun çalışan her şubedeki mesul müdür odaya üye olmak zorundadır.
Oda Kayıt Ücretleri Neler?
Odaya Kayıt Ücretleri: Giriş Ücreti (bir aidat bedeli) + Yıllık Aidat