SON DAKİKA OPTİSYENLİK MÜESSESELERİ KAPATILDI.

SON DAKİKA OPTİSYENLİK MÜESSESELERİ KAPATILDI.


Değerli üyelerimizOPTİSYENLİK MÜESSESELERİMİZ TAM KAPANMA DÖNEMİNDE KAPALI OLACAKTIR.

 

Dünyamızı ve ülkemizi etkisi altına alan COVIT 19 salgını sağlığımızı ve yaşamımızı etkilemeye devam etmektedir.

 

Tam kapanma; 29 Nisan akşamından 17 Mayıs’a kadar kesintisiz sokağa çıkma açıklaması yapılmış ve 81 il Valiliklerine tam kapanma tedbirleri genelgesi gönderilmiştir.

 

Genelgenin ek: sokağa çıkma kısıtlanmasından muaf yerler ve kişiler listesi madde 6, ilaç, tıbbı cihaz, tıbbı maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ve buralarda çalışanlar. Muaf tutulmuştur.

 

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumunun 28 Nisan tarihli Optisyenlik müesseseleri faaliyeti hakkında yazısı; sokağa çıkma kısıtlaması olduğu günlerde saat 10,00 ile 17,00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecekleri mütalaa edilmiştir.

 

Üsteki yazımızda beyan edilen genelge ve kurum yazısına istinaden optisyenlik müesseselerimizin acık olması gerekmektedir bilgilendirmelerimiz olmuştur, Fakat; T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumunun 30 Nisan tarihli ACELE başlık içeren konu: tam kapanma ve muafiyet yazısı Optisyenlik müesseseleri ve işitme cihazı satış ve uygulama merkezleri tam kapanma surecince ilgili mevzuata uygun olarak kapalı tutulması yönündedir.

 

Bu doğrultuda sokağa çıkma izin belgemizin olması veya başka yollar ile işyerimize ulaşmamız Optisyenlik müessesemizi açmamıza izin vermemektedir.


Türkiye Optisyen Gözlükçüler Birliği yönetimi ve Bölge Oda yönetimleri ile il temsilcilerimiz konuya yakından hassasiyet gösterip bakanlıklar ve yetkililer ile hızlı bir iletişim trafiği sağlanmış olup sosyal medya, ulusal ve yerel basında konu tüm halkımızın dikkatine çekilmeye çalışılmaktadır.


Gözlük camı ve gözlük çerçevesi tıbbı cihaz kapsamındadır. Optisyen –Gözlükçü görmeye yardımcı tıbbı malzeme GÖZLÜK yapan tek yetkisi kişidir.


Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz kurumunun, Sağlık mesleğimizi itibarsızlaştıran bu yaklaşımını kabul etmiyoruz. Girişimlerimiz ve çalışmalarımız iş yerlerimizde kazanç kaybınız değil, halk sağlığını yakından ilgilendiren beş duyumuzdan biri olan görme duyumuz gözümüzdür.


Çalışmalarımız devam etmekte olacaktır tüm meslektaşlarımızı birlik ve beraberliğe davet ediyorum.


Kendi başınıza şahsi ilişkilerinizi kullanarak bireysel karar alıp işyerlerimizi açmamalıyız mesleğimize ve meslektaşımıza sahip çıkıp birlik ve beraberliğimizi bozmadan haklı davamızı savunmalıyız.


SGK medula dönem sonlandırma ve fatura kesme dönemi uzatma talebi kuruma bildirilmiştir.

Bu doğrultuda birliğimizin çalışmaları devam etmekte olup yasaklı günler göz önüne alınarak haklı talebimiz kabul görecek kanaatindeyim.

 

UBB ve ÜTS karekot aktarım süre uzatma ek talebimiz kuruma bildirilmiştir. Bu doğrultuda birliğimizin çalışmaları devam etmekte olup yasaklı günler göz önüne alınarak haklı talebimiz kabul görecek kanaatindeyim.

 

İl Temsilcilerimiz İl Valilikleri ile iletişime geçip iller bazında muafiyet başvurusu yapacaklardır. Anlık gelişmelerden hızlı bir şekilde haber aktarımımız devam edecektir.


Birliğimiz geleceğimizdir.


Yönetim Kurulu Başkanı

Ali MUTLU


Sosyal Medyada Paylaş