MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM!

MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM!

Bugünki Türkiye gazetesiGeleneksel müesseseleri zor günler bekliyor.
20.05.2022.TÜRKİYE GAZETESİTaylanKÜÇÜKER

Anlat Derdini Feridun Ağabey'eTüm Yazıları

“Mesleki geleceğinize başka bir ifade ile Odalar ve Birliğinize sahip çıkın. Mesleğimiz, sermayenin kârlılığını pazar payını artıracak şekilde dönüşüme uğratılıyor. İsmini size gönderdiğim bir Alman kurumunun eski genel sekreterinin bir röportajdaki soru cevabını paylaşıyorum:

Soru: “Almanya’da gelecek 5 ila 10 yıl içinde optik pazarın nasıl gelişeceğini düşünmektesiniz?

Cevap: “Optik pazarındaki değişim, yavaş ve fakat muntazam ve devamlı olacaktır franchisng ve zincir mağazalardaki dramatik büyüme muhtemelen en yüksek düzeyine erişecektir. Tek kişi ile çalışan iş yerlerinin devam etmesi fazla uzun sürmeyecektir. (Geleneksel müesseselerin sayıları azalacaktır)

İşte bize sürekli örnek rol model gösterilen Almanya'da zincir mağazaların pazar payları sürekli artıyor, geleneksel müesseseler, sermayenin orantısız rekabeti, franchisng, dağıtımı ile hızla yok olup kapanıyor. 1980'lerde %25 olan zincir pazar payı 2000'lerde %39, günümüzde de % 50,6'ya çıkmıştır. Büyüyen sadece sermayenin pazar payıdır. Bize sürekli Almanya’yı örnek gösteren sermaye ve sözcüleri buna gelişim değişim ve pazarın büyümesi diyorlar. Bunu kabul etmeyen karşı olanlara da statükocu antikacı diyorlar. Sermayenin mesleğin geleceğinde bizlere biçtiği rol, yanlarında işçi olarak çalışmamız.

Sağlık mesleklerini piyasalaştırırsanız, ticaret mesleğine dönüşürsek sağlık harcamalarımız artar. Pazar sermaye lehine el değiştirir. Bizle aynı nüfusa sahip Almanya’nın sağlık harcamaları 440,6 milyar avroya ulaştı. Türkiye’nin sağlık harcamaları 249 milyar 932 milyon TL'ye yükseldi.

Almanya’da gözlük ödemeleri kalktı, Fransa 17 avro ödüyor, biz Almanya’dan zengin miyiz? Doğru olmayan bilgileri anlatmadıkları bürokrat çalmadıkları kapı kalmadı. Göz hekimi sayısı 1453, gözlük kullanma oranı %10-13 diye âdeta ülkemizi Afrika ülkesi gibi tasvir eden sermaye ve sözcülerinin kamuoyunu ve bürokratlarımız yanlış bilgilendirilmektedir. Odalar ve Birlik mesleki geleceğinizin güvencesidir. Mesleki geleceğinize başka bir ifade ile Odalar ve Birliğinize sahip çıkın!..”

Taylan Küçüker


Sosyal Medyada Paylaş